Matcha latte – madingas ir sveikas gėrimas iš Japonijos
Matcha latte – madingas ir sveikas gėrimas iš Japonijos
Pastaruoju metu pasaulyje vis labiau populiarėja sveikas gyvenimo būdas. Žmonės bando keisti savo įpročius visose gyvenimo srityse, taip pat ir mityboje. Gyvulinės kilmės pieną keičia augalinis, atsisakoma gliuteno, vis dažniau atsigręžiama į augalinę mitybą. Pokyčiai neaplenkia ir kavos – alternatyva jai gali tapti daug kam dar vis egzotiškai skambantis matcha latte gėrimas iš tolimosios Japonijos. Jis kavinių meniu atsirado tik prieš kelis metus, tačiau šiandien sparčiai populiarėja ir po truputį tampa kasdienybės dalimi
Kas tai?
Matcha – malti aukštos kokybės japoniškos žalios arbatos lapeliai. Tiek žalioji arbata, tiek ir matcha gaunamos iš kininio arbatmedžio (lot. camellia sinensis), bet matcha vartojama miltelių pavidalu. Portale „Everyday Health“ rašoma, kad labiausiai šis gėrimas siejamas su Japonija, kur ilgus šimtmečius buvo vartojamas tik per iškilmingas arbatos ceremonijas. Tikriausiai daugelis įsimena ryškiai žalią gėrimo spalvą – ji tokia išlieka dėl specialių augalų laikymo sąlygų.
Jie 3–4 savaites laikomi po brezentu, kad būtų apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių – tai padidina lapuose esančio chlorofilo (pigmento, suteikiančio žalios spalvos) kiekį. Būtent tai ir suteikia gėrimui tokią išskirtinę spalvą. Nuėmus derlių, arbatmedžio lapai garinami, džiovinami, rūšiuojami ir sumalami į labai smulkius miltelius. Juos galima vartoti įvairiai – gerti užpylus karštu vandeniu kaip arbatą, arba rinktis augalinį pieną ir pasigaminti matcha latte.
Šiek tiek istorijos ir tradicijų
Nors į mūsų kasdienybę šis gėrimas atėjo palyginus neseniai, jo istorija ir tradicijos siekia beveik tūkstantį metų. Portale „Matchaful“ pateikiama šio gėrimo atsiradimo vystymosi apžvalga – nuo tada, kai Kiniją valdė dinastijos, o Japonijos valdžioje buvo Shogun klanai. Ypatingų arbatos miltelių ištakas galima atsekti Tangų dinastijos valdomoje Kinijoje (7–10 amžius) – jie miltelius maišydavo su vandeniu ir druska. Vėlesnei, Song dinastijai galima dėkoti už matchos išpopuliarinimą.
Į Japoniją, su kuria gėrimas labiausiai ir siejamas, ši arbata atkeliavo būtent iš Kinijos – japonų vienuolis Eisai praleido didžiąją dalį savo gyvenimo Kinijos vienuolyne studijuodamas budizmą, o kai visam laikui grįžo į gimtąjį kraštą, atsivežė arbatmedžio sėklų ir žinias apie gėrimo ruošimo būdus. Sėklas vienuolis pasėjo vienos Kioto šventyklos kieme – tuo laikotarpiu matcha buvo gaminama labai ribotais kiekiais, todėl laikyta prabangos preke ir aukšto statuso simboliu.
Netrukus japonų dzenbudistų vienuoliai sugalvojo naują, šiandien jau plačiai žinomą arbatmedžio auginimo būdą – laikyti augalą tamsesnėmis sąlygomis. Šis metodas pripažįstamas kaip technika, padedanti maksimaliai išsaugoti matchos naudą žmogaus organizmui.
Arbatos ceremonija
Matcha jos atsiradimo pradžioje nebuvo kasdienė ir įprasta arbata – ji glaudžiai siejama su ypatingais ritualais. Japonų arbatos ceremonija vadinama „Chado“ („Arbatos kelias“). Tai patirtis, apjungianti svetingumą, dėmesingumą, pagarbą ir sutelkianti dalyvius į dabarties momentą. Pasak tinklaraščio „Zen Wonders Matcha“, ceremonijos metu svečiui gėrimas paruošiamas ir serviruojamas remiantis 4 pamatiniais principais: harmonija (Wa), pagarba (Kei), grynumu (Sei) ir ramybe (Jaku). Praktikuojant „Chado“, siekiama šiuos principus integruoti ir į kasdieninį gyvenimą. Ceremonijos tikslas yra išmokti patirti pasitenkinimo ir dėkingumo jausmą per paprastą arbatos gėrimo veiksmą.
Matcha latte
Nors matcha arbata ir turi gilią istoriją, kitas gėrimas, ruošiamas su ja – matcha latte – karštųjų gėrimų pasaulyje atsirado palyginti neseniai. Portalo „Perfect Daily Grind“ straipsnyje rašoma, kad šis gėrimas ruošiamas su arbatos milteliais, pienu ir vandeniu. Jei milteliai nesaldinti, gėrimas dažnai saldinamas medumi ar sirupu.
Matcha latte gaminama pirmiausia kelis šaukštus miltelių sumaišant su vandeniu, kad susidarytų pasta. Tuomet ant viršaus pilamas kaitintas pienas, o ant gėrimo galima sukurti latte art kaip ant klasikinės latte. Jeigu norite šį gėrimą gamintis namuose, pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar milteliai yra švieži (įprastai jie galioja maždaug 6 mėnesius). Jei matcha yra „pasenusi“, gėrimo skonis bus ne toks, koks turėtų būti. Taip pat svarbu parduotuvėje įsigyti tinkamos rūšies miltelius – jų būna dviejų rūšių. Vieni yra skirti maisto gamybai, kepiniams, o kiti tinkami gėrimų ruošimui („ceremonial matcha“).
Kaip ir bet koks kitas gėrimas, taip ir šis turi daugybę skirtingų variacijų – su šaltu pienu, ledukais, pagardinant saldžia grietinėlė, kad tekstūra būtų panaši į frappuccino ir t.t. Vieną labai gerai pasaulyje žinomą receptą sukūrė pirmasis Azijos čempionas pasaulinėse latte art varžybose Hiroshi Sawada, o gėrimą pavadino „karine latte“ (angl. military latte). Jis susideda iš matcha miltelių, espresso, kakavos miltelių ir vanilės sirupo.
Gėrimo skonis
Pirmą kartą ragaujant šį gėrimą, daug ką gali nustebinti jo skonis. „Artfultea“ tinklaraščio straipsnyje rašoma, kad matcha turi ryškų, augalinį, šiek tiek kartų skonį su umami ir saldumo natomis. Augalinis prieskonis čia ryškiausias ne veltui – juk ji ruošiama iš žaliosios arbatos lapelių. Dažnai ji apibūdinamas kaip daug intensyvesnio skonio gėrimas nei žalioji arbata. Prie umami natų prisideda augalo laikymo sąlygos – nuolatinis šešėlis ir chlorofilo padidėjimas lapeliuose suteikia skoniui sodrumo. Saldumas gėrime nėra ryškus, jei neįdedama papildomų saldiklių, tačiau tradicinėse japonų arbatos ceremonijose jis serviruojamas greta padedant mažų saldainių, kurie natūralų saldumą pabrėžia.
Matcha vs. Kava
Žmonėms, kurie nori kažkuo pakeisti kavą arba galbūt iš viso jos atsisakyti, matcha gali tapti puikia alternatyva. Portale „Health Line“ pateikiami pagrindiniai šių gėrimų skirtumai. Svarbiausia žinoti, kad abu jie suteikia organizmui energijos, tačiau tai daro skirtingai.
Kava yra žinoma kaip gėrimas, suteikiantis energijos beveik akimirksniu – organizmas pasisavina kofeiną, esantį kavoje, per 15 minučių. Nors matcha kofeino taip pat turi nemažai (60 ml – maždaug 50 mg), joje esantį kofeiną žmogaus organizmas įsisavina lėčiau, tačiau jo poveikis juntamas ilgiau ne kavos. Skirtingai nei matcha, kava sukelia stiprią priklausomybę. Kitas ryškus gėrimų skirtumas – kaina. Kokybiškos matchos kaina yra ženkliai didesnė nei kavos. 30 gramų kaina prasideda nuo maždaug 13 eurų, bet gali siekti ir 30 eurų.
Kalbant apie poveikį sveikatai, abu gėrimai turi didelį antioksidantų kiekį, kurie padeda kovoti su senėjimo procesais, vėžiu ir kitomis ligomis. Taip pat gali padėti sumažinti kūno svorį ir širdies ligų riziką. Japoniškas gėrimas, atvirkščiai nei kava, nekenkia burnos sveikatai, kuri glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle. Jis taip pat skatina žmogaus atsipalaidavimą nesukeldamas mieguistumo, aktyvina serotonino ir dopamino gamybą.
Receptai
Pasigaminti matcha latte namuose visai nesunku, o norint ruošimo procesą paversti ypatingu, rekomenduojama įsigyti matcha šluotelę, jos dažniausiai gaminamos iš bambuko. Manoma, kad pirmoji šluotelė buvo sukurta prie6 600 metų ir padovanota tuometiniam Japonijos imperatoriui. Su šiuo įrankiu gėrimą pavyks išplakti iki nepriekaištingos, šilkinės konsistencijos, be jokių sušokusių gumulėlių.
Matcha latte su kokosiniu pienu
Maisto tinklaraštyje „Love and Lemon“ pateikiamas paprastas karštojo gėrimo receptas su augaliniu pienu. Jį reikėtų pradėti ruošti nuo matcha miltelių persijojimo – milteliai labai lengvai sušoka į gumulėlius, todėl šis žingsnis padės išlaikyti kreminę gėrimo tekstūrą.
Persijotus miltelius suberkite į puodelį ir juos užpilkite karštu, neseniai užvirusiu vandeniu. Energingai plakite miltelius su šluotele, kol visi gumulėliai išsisklaidys. Judinkite šluotelę ne ratu, o aukštyn ir žemyn, kad gėrimas suputotų. Pašildytą kokosų pieną užpilkite ant gėrimo, pasaldinkite jį šlakeliu klevų sirupo, jeigu trūksta saldumo. Skanaus!
Šalta matcha latte
Nors šis gėrimas tradiciškai būna karštas, bet karštomis vasaros dienomis rekomenduojama išbandyti ir šaltą jo versiją.
Reikės:
- 350 ml pasirinkto pieno
- 2 arbatiniai šaukšteliai matcha miltelių
- 2 arbatiniai šaukšteliai cukraus, vanilės sirupo arba medaus
- 1 puodelis ledukų
Elektrinius trintuvu sumaišykite pieną, arbatos miltelius ir pasirinktą saldiklį, kol masė bus vientisa. Gautą skystį užpilkite ant stiklinės su ledukais. Serviruokite iš karto. Skanaus!
Faktai, kurių apie matcha nežinojote
Portale „Japan Objects“ pateikiami keli įdomūs faktai apie šiuos arbatos miltelius, praturtinantys kultūrinį kontekstą ir istorines žinias.
Gėrimas buvo atrastas atsitiktinumo dėka – laikyti arbatmedžius uždengtus ir atokiau nuo saulės šviesos buvo sugalvota vieną labai šaltą žiemą, kai arbatos augintojai nusprendė juos uždengti tam, kad nenukentėtų derlius. Vėliau jie išsiaiškino, kad augalo lapeliai sukaupė neįprastai didelį kiekį chlorofilų ir amino rūgščių.
Samurajai gerdavo arbatą prieš kovas – buvo tikima, kad šis gėrimas mūšiams juos gali paruošti tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai.
„Oika“ kvapo subtilumas – aukštos kokybės milteliai turi specifinį „oika“ kvapą, kuris apibūdinamas kaip sviestinis ir gaivus. Teigiama, kad jį turi tik tie arbatmedžiai, kurie auginami specialiomis sąlygomis pavėsyje.
Matcha yra labai jautri karščiui, orui, šviesai ir drėgmei – visi šie veiksniai gali daryti įtaką jos skoniui, todėl visada reikia miltelius laikyti tokiomis sąlygomis, kokios nurodytos ant pakuotės.
Vandens temperatūra ir jo kietumas taip pat daro didelę įtaką gėrimo skoniui – kai ruošiant gėrimą vanduo užverda, rekomenduojama palaukti iki tol, kol jo temperatūra nukris iki maždaug 70 °C.