coffeeloft-logo
Nemokama Konsultacija

Kavos pupelių kainos auga – kokios to priežastys?

Kavos pupelių kainos auga – kokios to priežastys?

Kavos rinkos sukrėtimai per pastaruosius keletą metų

Ar teko girdėti, kiek pabrango žalios kavos pupelės per pastaruosius metus? Remiantis Bloomberg duomenimis, žalios Arabikos kavos pupelių kaina gamintojui pakilo DAUGIAU NEI 2 kartus. Tai lėmė 3 pagrindiniai faktoriai:

  1. Prastėjančios oro sąlygos dėl klimato kaitos;
  2. Sutrikęs tiekimas dėl pasaulinės pandemijos;
  3. Rekordiškai mažos kavos atsargos.

Pasaulyje per dieną yra išgeriama apie 2 milijardus kavos puodelių! Ir šis skaičius palaipsniui vis auga. O tai tampa vis didesne problema kavos rinkai, kadangi paklausa jau 2021 m. viršijo pasiūlą. Šiame straipsnyje pabandysime giliau panagrinėti kavos rinką užklupusias problemas. Tad pasiimkime puodelį šviežios Coffee Cruise kavos ir įdomiai paskaitykime!

Globalinis atšilimas apsunkina kavos pupelių auginimą

Jau kelerius metus iš eilės kavos plantacijų ūkiai visame pasaulyje patiria sunkumus auginant kavos pupeles. Pavyzdžiui, Brazilija susidūrė su anomaliomis šalnomis, kurios užklupo visiškai netikėtai ir sunaikino didelę dalį pasėlių. Tai buvo stipriausios šalnos per pastarąjį šimtmetį. Vien pati Brazilija užima apie 35% rinkos kavos pupelių auginime ir pardavime, tad ištikus šiai nelaimei, kavos pupelių tiekimas sumažėjo drastiškai. Ir kalbame ne apie šimtus ar tūkstančius, o apie šimtus milijonų siekiančius nuostolius. Patys brazilai prognozuoja, jog tokia klimato kaita turės matomus padarinius tiek kavos pupelių tiekimui, tiek ir pardavimui bent ateinančius 12 metų.

 

Klimato kaita neapsiriboja vien netikėtomis šalnomis. Visas Pietų Amerikos žemynas, į kurį įeina vienos iš pagrindinių kavos pupelių augintojų – Gvatemala, Nikaragva, Kolumbija bei ta pati Brazilija, patiria ir sauso oro problemą. Kodėl tai yra problema? Sausas oras džiovina kavamedžius iš vidaus, o to pasėkoje mažėja ir pats derlius. Negana to, P. Amerikoje būtent dėl šios priežasties plinta rūdžių grybelis, kuris pasiglemžia ne tik pačius medžius, bet ir jų uogas – kavos pupeles. Užkrėstos pupelės jau nebėra tinkamos parduoti, nes praranda visas savo gerąsias savybes ir supūva iš vidaus.

 

Dėl klimato kaitos buvo padarytas pirmasis pasaulinis kavos rizikos vertinimas, kuris parodė, jog iš 124 kavos pupelių rūšių, apie 60% jų yra labai arti išnykimo ribos. Šis faktas priveda prie dar vieno klimato kaitos padarinio – augalų biologinio nykimo. Mažėjant kavamedžiams natūraliai brangsta pačios uogos.
 

Kavos pupelių logistikos problemos

 

Tokios šalys kaip Kolumbija, Vietnamas, Brazilija ir daugelis kitų, kasdien susiduria su tiekimo sutrikimais. Dabar kavą transportuoti užtrunka dvigubai ilgiau nei prieš dvejus metus. Paimkime kaip pavyzdį Braziliją – pasak eksportuotojų grupės „Cecafe“ prezidento N. Ruedos, Brazilija turi per mažus laivus transportuoti dideliam kiekiui kavos pupelių, todėl visa logistika pradeda strigti nuo pačio pirmojo žingsnio. Susidaro visa grandinė: stringa logistika – stringa pardavimai – susidaro paklausa, viršijanti pasiūlą.

 

Norėdamos užtikrinti pastovią gamybą ir kavos tiekimą savo klientams, 2021 m. dauguma pardavėjų pradėjo užsisakyti vis daugiau kavamedžio uogų. Atsirado ne tik laivų, bet ir eksportavimo konteinerių trūkumas, dėl ko tiekimas strigo dar labiau, net ir pasirinkus kitą gabenimo būdą.

Kavos pupelių atsargos rekordiškai sumažėjo

Viršijus pasiūlą, paklausa iššaukė Arabikos bei Robustos pupelių trūkumą, kuris sukrėtė visą kavos industriją. Kavos atsargos ištuštėjo iki rekordinių skaičių. Brazilijoje jau juokaujama, jog anksčiau tik paminima Pasaulinė kavos diena, greitai bus lyg visuotinė šventė, kurios metu prisiminsime, kad kažkada galėjome kavą gerti į valias.

Visgi, noriu Tave nuraminti – kava galėsi mėgautis dar ilgai ir už prieinamą kainą, kadangi kilogramas šviežios kavos turėtų pabrangti vos 3-4€. Tai reiškia, jog kava vis dar išliks masinio vartojimo produktu.