coffeeloft-logo
Nemokama Konsultacija

Moka – šokoladinės kavos istorija ir subtilybės

Moka – šokoladinės kavos istorija ir subtilybės

Dažniausiai kavos mylėtojai turi labai aiškius savo skonio favoritus ir mėgstamiausias gėrimų rūšis – espresso mėgėjams sunku įsiūlyti lengvesnes, saldesnes kavas su pienu ir atvirkščiai. Kartais sakoma, kad kuo kava yra stipresnio ir ryškesnio skonio, tuo ji tikresnė ir geresnė. Vis dėlto net ir užkietėjusiems kavos snobams vertėtų retkarčiais išbandyti įvairesnių šio populiaraus gėrimo rūšių, nes saldumas dar visai nereiškia prastos kokybės. Pavyzdžiui – kava moka. Ši kava su šokoladu arba grietinėle turi seną kilmės istoriją ir puikiai tinka žvarbioms, žiemiškoms dienoms.

Gėrimo kilmė ir istorija

Portale „Coffee Ordie“ rašoma, kad žodis „Mocha“ pirmiausiai nurodo į kavos pupelių rūšies pavadinimą, kuri buvo importuojama iš miesto Al Moka, esančio Jemene, valstybėje Arabijos pusiasalyje. Šis miestas 17 amžiuje, dar prieš kavos globalizaciją, buvo vienas iš svarbiausių prekybos ir importo centrų pasaulyje. Mocha pupeles sudarė įvairios arabikos pupelės, surinktos gretimuose kalnų regionuose centriniame Jemene.

Nuėmus derlių pupelės būdavo skrudinamos ir gabenamos į Al Moka uostą. Mocha pupelės tuo metu buvo lengvai atpažįstamos dėl neįprastos formos ir gelsvai žalio atspalvio. Dėl geros, turtingos struktūros ir švelnaus šokoladinio poskonio jos tapo itin mėgstamos visoje Europoje, tačiau šiandien gauti kavos pupeles iš šio regiono yra didelė retenybė.

 

Mocha pupelių asocijavimas su šiandieniniu moka gėrimu yra šiek tiek klaidingas. Didžiausią įtaką šiai kavai tikriausiai padarė itališka tradicija, o tiksliau – bičerino gėrimas. Bičerinas, kaip rašoma „Aiello“ tinklaraštyje, yra tradicinis karštas Italijos regiono Pjemonto gėrimas, kilęs iš Turino miesto, pradėtas gaminti jau 16 amžiuje. Jis buvo ruošiamas iš kavos, kakavos ir pieno, patiekiamas mažame puodelyje. Nuo itališko bičerino galima atsekti ir tolimesnį gėrimo populiarėjimą JAV ir Europoje. Tirštas šokoladas, kartu su espresso ir pienu, iš esmės yra tai, ką šiandien ir žinome kaip moka, moka latte arba mochaccino.  

Moderni moka

Šiandien populiaraus gėrimo įvairovė nustebins net ir prisiekusį kavos mylėtoją. Kavinėse galima rasti platų pasirinkimą gėrimų – nuo tikrų desertinių kavų su plakta grietinėle, iki įmantrių kavų, papuoštų įspūdingu latte art ir pagamintų iš prabangaus šokolado. Kad ir kokią mokos variaciją išsirinktumėte, visas jas vienys šokolado ir espresso kombinacija. Portale „Sprudge“ rašoma, kad šiandien ši kava yra populiariausia būtent žiemos sezonu ir 70 proc. JAV vartotojų yra gėrimą išbandę bent kartą.

 

Viena iš priežasčių, kodėl moka gali sužavėti, yra galimybė ją pritaikyti prie visų skonių ir kiekvieną kartą ruošiant personalizuoti. Įvairių rūšių šokoladas (pieniškas, juodas ar baltas) sukuria skonio paletės įvairovę, šokolado konsistencija (šokolado sirupas, lydytas šokoladas, šokolado milteliai ar kietas šokoladas) pakeičia gėrimo tekstūrą, o įvairūs priedai (kakavos milteliai, šokolado drožlės, plakta grietinėlė ar zefyrai) suteikia kavai subtilų akcentą.

 

Visos baristos daro moką skirtingai, nes gėrimas itin tinkamas improvizacijoms. Skirtingai nei kiti espresso gėrimai, jo ruošimui nebūtina pieno puta. Dažniausiai kavai naudojama dviguba espresso porcija, šokoladas įmaišomas į kavą ir laukiama, kol jis visiškai ištirps, o tada pilamas kaitintas pienas. Vis dėlto galimos ir įvairios variacijos, pavyzdžiui, iš pradžių puodelį padengti šokoladu, o tik tada pilti espresso ir pieną. Kiti iš pradžių paruošia iš esmės tai, kas yra coffee latte, o tada pila ištirpdytą šokoladą. Skirtingos technikos šiek tiek keičia ir gėrimo skonį, bet moką sugadinti sudėtinga – šokolado, pieno ir kavos kombinacija dera visada.

Gėrimo rūšys

Panašiai tiek, kiek yra latte rūšių, galima suskaičiuoti ir mokos tipų. Lengva susipainioti tarp caffè mocha ir mocha coffee skirtumų. O gal kavinėje norėsite rinktis mochaccino? Portale „Drink Super Coffee“ paaiškinami pagrindiniai šių gėrimų skirtumai ir panašumai.

 

Caffè mocha – taip vadinamas klasikinis moka gėrimas, ruošiamas iš espresso, garinto pieno ir šokolado.

 

Mocha kava – tai beveik klasikinė moka, bet ruošiama ne su espresso, o su paprasta plikoma kava, ją paprasčiau pagaminti namų sąlygomis.

 

Baltoji moka – gėrimas, ruošiamas ne su juodu arba pienišku, o su baltuoju šokoladu. Šio tipo gėrimas šiek lengvesnis ir mažiau kartus nei klasikinis.

 

Zebro mocha – gėrimas, ruošiamas naudojant ir juodą, ir baltą šokoladą.

 

Suaugusiųjų mocha – kava, ruošiama naudojant stiprųjį gėrimą. Tam geriausiai tinka kavos likeris „Kahlua“, airiškas grietinėlės likeris „Bailey’s“ arba itališkas anyžinis likeris „Sambuka“.

 

Mochaccino – tai cappuccino ir macchiato su šokoladu kombinacija. Jame yra mažiau pieno ir daugiau mikroputų nei caffè mocha. Vis dėlto kiekviena kavinė jį gali ruošti savaip, ši kava dažniausiai yra daugiau marketingo triukas nei atskira gėrimo rūšis, bet kartais įtraukiama į meniu.

 

Pakeisti gėrimo skonį gali ir kvapiosios medžiagos, pavyzdžiui, vanilės arba migdolų ekstraktas, o kai kurie žmonės į savo kavą deda ir mėtų, lazdyno riešutų, čili miltelių ar netgi žemės riešutų sviesto.

Kas svarbiausia ruošiant moką namuose?

Pagaminti skanią moką namuose nėra sudėtinga – tinklaraštyje „Waka coffee“ rašoma, kad norint kokybiško gėrimo, svarbu didžiausią dėmesį skirti aukštos kokybės ingredientams.

 

Kava – tai yra gėrimo pagrindas, todėl rekomenduojama naudoti tamsaus skrudinimo arabikos pupeles, nes jų skonis, palyginus su kitomis, yra lengvesnis, turi vaisinį prieskonį. Galima naudoti tirpius kavos kristalus, pagamintus iš liofilizuotų pupelių, tokiu metodu geriau išsaugomas natūralus kavos aromatas ir skonis. Jei gėrimą ruošiate be espresso aparato, tam puikiai tiks ir french press arba aeropress.

 

Šokoladas – dažnai kavos mėgėjams moka būna per saldi, tokiu atveju rekomenduojama gėrimą ruošti su juodu šokoladu, jis padeda saldumą subalansuoti. Tamsaus šokolado kartumas kavos skoniui gali suteikti dar vieną papildomą sluoksnį. Jei norite gėrimą paįvairinti, įmaišykite į kavą šokolado dribsnių arba šokolado drožlių.

 

Pienas – kaip jau minėta anksčiau, moka yra daug prieinamesnė kava ruošti namuose nei, pavyzdžiui, cappuccino, nes pieno plakti nereikia, užtenka jį pakaitinti. Jei vis dėlto norisi pieną išplakti, bet tam nėra techninių galimybių, galima tai padaryti elektriniu maišytuvu arba plakti rankomis. Kita alternatyva – mikrobangų krosnelėje maždaug penkias sekundes pieną pakaitinti.

Receptai

Dažnai namuose nėra galimybės naudotis įmantriais baristų įrenginiais, kurie yra kavinėse, todėl čia pateikiami receptai, kaip paruošti skanią ir kokybišką moką namų sąlygomis, neturit jokių specialių prietaisų.

Pirmasis receptas – iš tinklaraščio „Bean Box“.

Naminė moka

Reikės:

  • 1 puodelis plikytos kavos;
  • 4 šaukštai mėgstamo šokolado drožlių arba kakavos miltelių;
  • ½ puodelio grietinėlės arba pieno.

Ruošimo eiga:

  • Savo mėgstamu metodu paruoškite 1 puodelį kavos (236 ml);
  • Sumaišykite ¼ puodelio šokolado drožlių arba kakavos ir ½ puodelio pieno;
  • Lėtai šildykite šokolado ir pieno mišinį, maišykite tol, kol viskas ištirps ir susimaišys;
  • Viską supilkite į kavą, skanaus!

Moka su tirpia kava

Kartais vienintelis pasirinkimas, esantis namuose, yra tirpi kava, bet nusivilti nereikėtų, nes puikų gėrimą galima paruošti ir su šia kava. Paprasta receptas pateikiamas maisto tinklaraštyje „Inspiring Kitchen

 

Reikės:

  • 1 arbatinis šaukštelis tirpios kavos;
  • 120 mililitrų vandens;
  • 1 arbatinis šaukštelis kakavos miltelių;
  • 1 arbatinis šaukštelis cukraus;
  • Šlakelis vanilės ekstrakto;
  • ½ puodelio pieno;

Ruošimo eiga:

  • Užvirkite vandenį, įdėkite tirpios kavos, ją išmaišykite, įpilkite šlakelį vanilės;
  • Į puodelį suberkite kakavos miltelius ir cukrų;
  • Pieną išplakite arba pakaitinkite pagal skonį, supilkite į puodelį;
  • Gėrimą apibarstykite tarkuotu šokoladu arba cinamonu, skanaus!

Ypatinga kava

Moka šiandien yra daugelio žmonių visame pasaulyje mėgstamas kavos gėrimas, kuris pripažinimo susilaukė dėl savo universalumo ir paprasto paruošimo. Nacionalinė mokos diena – rugsėjo 29. Kavoje dera kartumas ir saldumas, kurį galima reguliuoti pasirenkant mėgstamus priedus – nuo cinamono iki plaktos grietinėlė ir zefyrų, o pienas suteikia gėrimui kreminės tekstūros.

 

Nepaisant subtilaus skonio, ši kava yra stipresnė už kai kuriuos espresso gėrimus, pavyzdžiui, latte ir cappuccino. Savo istoriją pradėjusi tolimajame Jemene ir saulėtoje Italijoje, moka įrodė, kad kavos mėgėjų pasaulyje vietos yra ne tik  klasikiniam, stipraus skonio espresso, bet ir saldesniam kavos ir šokolado deriniui.

Coffeeloft

Labas, spustelėkite žemiau esantį mygtuką, kad galėtumėte kalbėtis su manimi per „Messenger“.