coffeeloft-logo
Nemokama Konsultacija

Šalta kava – puiki alternatyva karštiesiems gėrimams vasarą

Šalta kava – puiki alternatyva karštiesiems gėrimams vasarą

Didžioji dalis pasaulio gyventojų geria kavą kiekvieną dieną ir be jos rytais net negali pramerkti akių. Tai ne tik gėrimas, suteikiantis žvalumo ir mūsų kultūroje turintis gilias tradicijas – kvietimas „gal einam kavos?“ visada reiškia daug daugiau nei šie žodžiai. Tai ir pokalbis, tam tikra socializacijos forma, ir laikas, kurį skiriame vienas kitam.

 

Kad ir kaip šaltomis dienomis mėgautumėmės karštos kavos puodeliu, pasikeitus sezonams ir atšilus orams karštų gėrimų norisi ne visada. Tokiais atvejais į pagalbą gali ateiti šalta kava – ji ne tik suteikia žvalumo, bet ir atgaivina karštą vasaros dieną. Šaltos kavos ruošimo būdų daugybė, todėl kiekvienas tikrai atras savo mėgstamą skonį.

Šiek tiek istorijos

Šaltųjų kavos gėrimų istorija apipinta įvairiomis legendomis. Vienuose šaltiniuose rašoma, kad pirmieji bandymai ruošti šį gėrimą buvo fiksuoti 17 amžiuje Vienoje, Austrijoje, kai miesto gyventojai pradėjo eksperimentuoti su kavos pupelėmis, kurias paliko turkų kariai. „Solis“ tinklaraštyje rašoma, kad pirmuosius šaltos kavos pėdsakus galima užfiksuoti 19 amžiuje, Alžyre. Tuo metu šalta kava buvo vadinama „mazagran“. Gėrimo pavadinimas kilo iš 17 metų trukusio Mazagrano mūšio, kuriame dėl Alžyro kovėsi arabų ir prancūzų kariuomenės.

 

Jį išrado prancūzų kariai, kurie, kai jiems baigėsi pieno atsargos, nusprendė pilti tik vandenį ir kavą gerti šaltą, kad būtų lengviau ištverti tokį karštį. Kiti kareiviai netoli Mazagrano taip pat buvo vaišinami panašios rūšies gėrimu, gamintu iš kavos sirupo, maišomo su vandeniu. Šį laiką istorijoje galima pažymėti kaip šaltos kavos gimimą. Po mūšio grįžę į Paryžių, kariai miesto kavinių savininkams ėmė siūlyti naujos rūšies kavą pardavinėti savo klientams. Ji buvo patiekiama aukštoje stiklinėje. Užsisakinėti „mazagran“ Prancūzijoje buvo populiaru dar iki 20 amžiaus pradžios. Vėliau iš meniu ji beveik išnyko, o šiandien gėrimas populiarus išliko tik Portugalijoje, kur primena limonado hibridą, nes yra gaminamas su citrina.

 

Šalta kava, kokią žinoma šiandien, dažniausiai yra ruošiama su espresso, filtruota kava arba kavos sirupu, sumaišytu su ledo kubeliais ir pienu, dažnai pridedami ir skirtingi saldūs sirupai. Ji ypač išpopuliarėjo tada, kai žymusis kavinių tinklas „Starbucks“ pristatė savo meniu frappuccino.

Populiari ne visame pasaulyje

Pasak portalo „Bustle“, šalta kava pagal suvartojimą pasaulyje vis dar atsilieka nuo kitų gaiviųjų gėrimų. JAV išgeriama tik 10 proc. šios kavos. Didžiąją dalį (86 proc.) suvartoja Azijos žemyno gyventojai – jie turi gilesnes gėrimų šaldymo tradicijas. Vis dėlto ir JAV pastaraisiais metais ši kava populiarėja, ypač tarp jaunesnių žmonių. 38 proc. žmonių, priklausančių 18–24 metų amžiaus grupei, iš visų gaiviųjų gėrimų dažniausiai renkasi būtent šaltą kavą. Tai žymiai daugiau nei bendras šalies vidurkis.

Kodėl šalta kava brangesnė nei karšta?

Turbūt daug kas yra pastebėjęs, kad šalta kava kavinėse dažniausiai yra šiek tiek brangesnė už karštą kavą. Tai iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nelogiška, bet portale „Delish“ aiškinamos šio fenomeno priežastys, kurios susideda iš daugybės smulkmenų. Pirmiausia, šio tipo gėrimui paruošti reikia daugiau medžiagų ir resursų. Plastikiniai puodeliai kainuoja brangiau nei popieriniai, taip pat reikėtų turėti omenyje faktą, kad dėl ledo susidariusio kondensato ant puodelio klientai sunaudoja daugiau servetėlių, jos taip pat kainuoja. Prie sunaudojamų medžiagų galima pridėti ir šiaudelius, su kuriais dažniausiai šie gėrimai pateikiami. Kita priežastis – kavos pupelių kiekis ir ledas. Šaltai kavai sunaudojama daugiau pupelių nei karštai, o ledas, kurio į šiuos gėrimus dedama daug, vis dėlto taip pat nėra nemokamas.

Kavos ruošimo būdai

Pagrindiniai šaltos kavos ruošimo būdai yra du – šaltas brandinimas ir atvėsinta plikyta kava. Pirmasis metodas šiek tiek sudėtingesnis. Žinoma, nereikėtų pamiršti ir frappe bei frappuccino. Esminiai šalto brandinimo ir atvėsintos plikytos kavos skirtumai aptariami tinklaraštyje „Taste of Home“.

Atvėsinta plikyta kava

Ši kava ruošiama taip pat kaip ir bet koks kitas karštas kavos gėrimas – nesunkiai įmanoma ją pasigaminti namų sąlygomis. Iš esmės tai yra karšta kava, kuri buvo atvėsinta tam, kad būtų ją galima užpilti ant ledo. Šis metodas kitaip dar vadinamas „japoniškuoju“. Išvirkite kavą taip, kaip ruošiate įprastai (rekomenduojama dėti dvigubai daugiau maltos kavos, kad ledas per daug jos nepraskiestų ir nesugadintų skonio), o tada lėtai lašinkite ją tiesiai ant ledo kubelių. Šis metodas puikiai išsaugo kavos sodrumą ir aromatą, o lėtas aušinimas (kai pilama po kelis lašus, o ne visa iš karto) užtikrina, kad gėrimas nebus praskiestas vandeniu.

Šaltas brandinimas

Šiuo metodu kavą namuose paruošti bus sudėtingiau, jis reikalauja daugiau laiko, tačiau išgaunamas subtilus skonis. Esminė šios kavos savybė – ji plikoma šaltame arba kambario temperatūros vandenyje. Vidutinė arba stambiai malta kava mirkoma vandenyje maždaug 12 valandų (kartais ir daugiau), o po to tirščiai prafiltruojami – gautas kavos koncentratas gali būti maišomas su vandeniu, pienu ir užpilamas ant ledo. Tokia kava pasižymi itin žemu rūgštingumu, todėl yra tinkama ir jautrią virškinimo sistemą turintiems žmonėms.

Frappe

Šis šaltos kavos tipas nuo kitų skiriasi tuo, kad frappe ruošiama naudojant kavos miltelius. Apie jį plačiau rašoma portale „The Spruce Eats“, tačiau iš esmės gaminant frappe į trintuvą dažniausiai dedami ledo kubeliai, pienas, šiek tiek vandens, cukrus, kvapiosios medžiagos arba sirupas. Jie gerai išsukami ir supilami į aukštą stiklinę, o ant viršaus pagal skonį ir pageidavimus uždedama plakta grietinėlė, vaniliniai ledai ar išlydytas šokoladas.

Frappuccino

Šaltąją kavą vėl išpopuliarinęs frappuccino – specialus kavinių tinklo „Starbucks“ 1995 metais užpatentuotas gėrimas. Tai cappuccino, sumaišytas su pienu, cukrumi, ledukais, grietinėlė ir įvairiais saldikliais. Įprastai jis turi nemažai kalorijų, yra labai saldus ir nebūtinai turi kofeino.

Ką geriau rinktis – karštą ar šaltą kavą?

Turint galimybė rinktis tarp karštos ir šaltos kavos natūraliai gali kilti klausimas – koks brandinimo metodas yra skanesnis ir sveikesnis? Į šiuos klausimus išsamiai atsako tinklaraščio „Coffee Craft Code“ straipsnis.

Skonis

Ruošiant karštą kavą, vanduo iš jos tirščių per kelias minutes išgauna kofeiną, todėl jos kvapas yra intensyvesnis nei šalto brandinimo kavos, kuri ruošiama daug ilgiau. Didžioji dalis žmonių karštos kavos skonyje jaučia daugiau rūgštumo, nes aukšta temperatūra ji labiau sustiprina. Šaltoje kavoje yra daugiau vandens iš tirpstančio ledo, todėl jos skonis yra švelnesnis.

Sveikatos aspektas

Pagrindinis abiejų brandinimo rūšių skirtumas kalbant apie poveikį sveikatai – antioksidantų kiekis. Karšta kava gali geriau išgauti antioksidantus, kurie sveikatą veikia teigiamai, tačiau taip pat turi aukštesnį rūgštingumą. Būtent todėl šalto brandinimo gėrimai yra šiek tiek geresnis pasirinkimas – jų rūgštingumas 3 kartus mažesnis. Dažniausiai juose yra ir mažiau kalorijų.

Receptai

Šaltos kavos receptų ir variacijų – daugybė. Žinodami jos ruošimo principus galite pasirinkti savo mėgstamus priedus ir sukurti skanų gėrimą. Žemiau pateikiami keli receptų pavyzdžiai.

Plikoma šalta kava

Reikės:

  • 200 mililitrų mėgstamos kavos
  • 50 mililitrų pieno
  • Ledo
  • Klevų sirupo (pasirinktinai)

Paruošę karštą kavą leiskite jai visiškai atvėsti. Supilkite į elektrinį maišytuvą su pienu, sauja ledo, klevų sirupu ir sumaišykite iki vientisos masės. Patiekite aukštoje atšaldytoje stiklinėje.

Šalta mocha

Reikės:

  • Pieno (jūsų mėgstamo riebumo)
  • Atvėsintos kavos
  • Šokoladinio sirupo
  • Grietinėlės
  • Ledo

Šokoladinį sirupą namuose galite pasigaminti ištirpinę ir sumaišę kakavos miltelius, cukrų, vandenį ir šiek tiek pieno. Tuomet į sirupą įmaišykite kavą ir dar truputį pieno pagal skonį. Viską užpilkite ant ledo. Ant viršaus uždėkite plaktos grietinėlės, ji skoniui suteiks išbaigtumo.

Šalta karamelinė latte

Reikės:

  • Mėgstamos kavos
  • Pieno
  • Grietinėlės
  • Karamelinio sirupo
  • Šiek tiek cukraus

Supilkite kavą į puodą, tada toliau pilkite karamelinį padažą ir cukrų, kol jie visiškai ištirps. Paskui įpilkite pieno ir įdėkite grietinėlės. Įpilkite gautą mišinį į puodelį, kurio apačioje yra sauja ledo. Ant gėrimo viršaus patiekdami papildomai užpilkite karamelinio sirupo ir grietinėlės.

Vietnamietiška kokosinė šalta kava

Reikės:

  • 3 šaukštų kokosų pieno
  • 3 šaukštai įprasto karvės pieno
  • 1 ½  arbatinio šaukštelio kondensuoto saldinto pieno
  • Šiek tiek ledo
  • 2 šaukštai kavos

Karščiui atsparioje stiklinėje iki vientisos masės išmaišykite kokosų, karvės ir saldintą kondensuotą pieną. Į stiklinę įdėkite kelis ledo kubelius. Paruoškite kavą mėgstamu būdu ir ją šiek tiek atvėsinkite, tada užpilkite ant pieno. Ant viršaus dar įlašinkite šiek tiek kondensuoto pieno, jis pasiskirsto stiklinėje sukurdamas savitą raštą.

Karštomis vasaros dienomis šis ne toks jau ir senas gėrimas – iš tiesų puikus būdas atsigaivinti. Pasak portalo „The Cold Wave“, bet kuriame pasaulio kampelyje užsisakę šaltos kavos, gausite ją vis kitokią, tad linkime atrasti visus pasaulio skonius.